«تیم ب» ترامپ؛ تله یا ابزار | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

«تیم ب» ترامپ؛ تله یا ابزار

 

دونالد ترامپ، جمهوری‌خواه است اما جنگ سالار نیست؛ در عوض، تاجر است و شاید به همین دلیل هزینه‌های چالش‌های امنیتی بر منافع اقتصادی را درک می‌کند. با این حال چرا جنگ‌طلبان را در رأس تیم امنیتی خود گمارده است؟

برخی ناظران سیاسی بر این باورند که با وجود تمایل تیم ضدایرانی و تندرو آمریکا در حوزۀ سیاست خارجی، خود شخص ترامپ علاقه‌ای به جنگ ندارد. دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران در سفر اخیرش به نیویورک، در اندیشکدۀ «انجمن آسیایی» و همچنین گفتگو با رسانه‌های مختلف، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و معاون فرماندۀ کل نیروهای مسلح امارات متحدۀ عربی را «تیم ب» و تحریک‌کنندۀ دونالد ترامپ نامید.

به گفتۀ دکتر ظریف، «تیم ب» می‌خواهد ترامپ را برخلاف وعده‌های انتخاباتی او به سوی یک درگیری بکشاند. از این دیدگاه، ترامپ علاقه‌ای به جنگ ندارد، اما تأثیر اطرافیان او می‌تواند وی را در جنگ یا درگیری ناخواسته‌ای وارد کند و چنین خطری دور نیست. اما اگر ترامپ، گرایش این تیم جنگ‌طلب به ویژۀ شخص بولتون را نمی پسندد، چه عاملی او را به نگه داشتن بولتون و جنگ‌افروزان تیم امنیت ملی آمریکا، تشویق و ترغیب می‌کند؟

عضو ارشد اندیشکدۀ شورای آتلانتیک معتقد است، دونالد ترامپ تاجری است که با ابزار فشار به ایران برای پیشبرد اهداف خود در داخل و خارج سود می‌برد و نیز درصدد جلب حمایت نومحافظه‌کاران و یهودیان طرفدار رژیم صهیونیستی در آمریکا، عربستان و امارات است. به گفتۀ «باربارا اسلاوین»، «ترامپ با ابزار فشار بر ایران تجارت می‌کند.» اسلاوین دربارۀ تأثیر «تیم ب» بر ترامپ تصریح می‌کند: «ترامپ به دنبال جنگ نیست، اما با فشار به ایران در داخل، رأی جمع می‌کند.»

اشارۀ عضو اندیشکدۀ شورای آتلانتیک به استفادۀ ابزاری ترامپ از لحن جنگ‌طلبانۀ «تیم ب» نیست بلکه از نظر او این بولتون است که ابتکار عمل را در دست دارد؛ زیرا اسلاوین بر این باور است که: «جان بولتون، سیاستمداری مکار و زرنگ است که خوب می‌داند چگونه با ترامپ همراه شود. بولتون برخلاف پیشینیان خود همچون «مک مستر»، ترامپ را به چالش نمی‌کشد و او را عصبانی نمی‌کند. مک مستر بارها جلوی ترامپ ایستاده بود، اما بولتون این کار را نمی‌کند و در مقابل برنامه‌های او را در سطح اداری به پیش می‌برد. وی به شدت دیدگاه ضدایرانی دارد و متأسفانه می‌داند، چگونه با ترامپ کنار بیاید.»

اسلاوین نقش اصلی را به زیرکی بولتون و بازی تأثیرگذار او بر ترامپ می‌دهد، اما به نظر نمی‌رسد موضوع به این سادگی باشد. این موضوع که ترامپ علاقه‌ای به جنگ ندارد، نمی‌تواند به معنای آن باشد که جان بولتون توانسته است ترامپ را اغوا کند یا او را در راستای جنگ سوق دهد یا اینکه «تیم ب»، قلاده‌اش را شکسته یا زنجیر بریده است و ترامپ را به دنبال خود می‌کشاند. بلکه بالعکس؛ می‌توان یک فرض مقابل را هم در نظر گرفت. رفتار «تیم ب» برای شخص ترامپ غافلگیرکننده نیست و این واقعیت از صحبت‌های روز اول او خطاب به بولتون (نمی‌گذارم جنگ با ایران را آغاز کنی) کاملاً آشکار بود.

تارنمای «دیلی بیست» نوشت: «زمانی که بولتون وارد کاخ سفید شد، ترامپ شوخ و خندان با این پیام رُک و راست از او استقبال کرد: می‌دانم که در شغل گذشته‌ات دنبال راه انداختن دو جنگ بودی. نمی‌گذارم جنگ با ایران را آغاز کنی.»

ترامپ می‌خواهد بگوید مهار همۀ امور را در دست دارد؛ حتی زنجیر و بند بولتون و نتانیاهو را. پیام ویژه به ایران هم از همین درک ناشی می‌شود. در واقع ترامپ خطاب به ایران می‌گوید که ریسمان جنگ‌طلبان و براندازان را سفت گرفته است تا حمله‌ای را تدارک نبینند، اما همچنان منتظر پاسخ تهران دربارۀ مذاکرۀ دوباره می‌ماند با این امید که این بار به شیوۀ تعامل با کرۀ شمالی، دشمنی دیگر را پای میز گفتگو بکشاند و با این هدف که دستاوردی دیگر را به دست آورد و از این برگه در فضای سیاسی داخل آمریکا استفاده کند. تعبیر دیگر این عبارت که «نمی‌گذارم جنگ با ایران را آغاز کنی» آن است که ترامپ از ابتدا می‌دانست بولتون کیست و تا چه اندازه جنگ‌طلب است و نیز به این موضوع آگاه بود که بولتون را برای چه می‌خواهد. از این منظر، برخی ناظران نقش ترامپ را پررنگ‌تر از آن چیزی می‌بینند که در رسانه‌ها دیده می‌شود.

منبع تحلیل: ایرنا

تحلیلگر ارشد مسائل منطقۀ غرب آسیا در مؤسسه شورای آتلانتیک

بیست و ششمین مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا. او به خاطر نقشش در جنگ‌های خلیج فارس، عراق و افغانستان شناخته شده‌است.

«تیم ب» ترامپ؛ تله یا ابزار

49