اقدامات ترامپ محرک رقابت تسلیحات هسته‌ای جدید | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

اقدامات ترامپ محرک رقابت تسلیحات هسته‌ای جدید

 

«خروج آمریکا از آی.ان.اف در راستای تمایلات دونالد ترامپ برای تخریب پیمان‌های دیپلماتیک است و حتی اگر روسیه مرتکب نقضی شده باشد، بهترین راه برای کنترل تسلیحاتی روس‌ها مذاکره و حفظ این پیمان است چرا که خطر بازگشت یک رقابت تسلیحاتی به سبک جنگ سرد وجود دارد.»

روزنامۀ واشینگتن‌پست با اشاره به تنش‌های اخیر میان روسیه و آمریکا نوشت: «دولت ترامپ روز جمعه (12 بهمن 1397) تعلیق عضویت در پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای تاریخی با مسکو را اعلام کرد. مایک پامپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا اعلام کرد ایالات متحده عضویتش در پیمان قوای هسته‌ای میان‌برد ۱۹۸۷ را تعلیق می‌کند و روند خروج ظرف شش ماهه آغاز می‌شود.»

این خبر در راستای تمایلات دونالد ترامپ برای تخریب پیمان‌های دیپلماتیک است. او در اولین هفتۀ ریاست‌جمهوری از توافق تجاری چشمگیر آسیا - پاسیفیک خارج شد و با سر و صدای زیاد ایالات متحده را از توافق‌های بین‌المللی دوران اوباما دربارۀ تغییرات آب و هوایی و توافق هسته‌ای ایران بیرون کشید. ترامپ روز جمعه در بیانیه‌ای مکتوب تأکید کرد: «ما در جهت توسعۀ گزینه‌های واکنش نظامی ارتش خودمان جلو خواهیم رفت و با ناتو و سایر متحدان و شرکایمان همکاری می‌کنیم تا هرگونه امتیاز نظامی روسیه از طریق اقدامات غیرقانونی‌اش را بگیریم.»

پیمان آی.ان.اف مانع از روسیه و ایالات متحده برای دستیابی، تولید یا استقرار موشک‌های کروز یا بالستیک زمین‌پرتاب با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر می‌شود. مقام‌های آمریکایی سال‌ها متذکر شدند که برخی از موشک‌های جدید زمین‌پرتاب و کروز روسیه نقض شرایط این معاهده است. مسکو با رد تمامی این ادعاها، واشینگتن را به تلاش عامدانه برای خروج از این پیمان و تحریک یک رقابت تسلیحات هسته‌ای جدید متهم می‌کند.

اگر پیمان آی.ان.اف متلاشی شود، پایان یک توافق اساسی که برای اولین بار دو رقیب جنگ سرد برای تخریب قسمتی از زرادخانه هسته‌ای خودشان موافقت کردند، رقم می‌خورد. تحلیلگران واشینگتن‌پست می‌گویند: «این پیمان عنصر اصلی استراتژی امنیتی اروپا برای بیش از سه‌دهه بوده است و امضای آن یک برهه مهم در کنترل تسلیحات جنگ سرد، امحای بیش از ۲۶۰۰ موشک و خاتمۀ یک سال بن‌بست موشک‌های هسته‌ای در اروپا بود.»

با این حال دولت ترامپ بیش از سه‌دهه پس از امضای آن می‌گوید، در حال پاسخ دادن به واقعیت‌های جدید است. به جز تهدیدی که از جانب روسیه مطرح است، آمریکا به دنبال گزینه‌های بیشتری در مواجهه با توسعۀ نظامی چین است. یک مقام ارشد دولت ترامپ اخیراً به خبرنگاران گفت: «چین و ایران عضو این پیمان نیستند. ما نمی‌توانیم تنها کشوری باشیم که با یک پیمان مقید می‌شویم.»

متحدان آمریکا در ناتو از رویکرد سرسختانۀ این دولت دربارۀ پیمان مذکور حمایت کردند، اما منتقدان تأکید دارند زنده نگاه داشتن آن منجر به کنترل رفتار بد مسکو می‌شود. آنتون تروئیانوفسکی، عضو تحریریۀ واشینگتن‌پست در مسکو می‌نویسد: «منتقدان خروج آمریکا از این پیمان می‌گویند، با وجود نقض روسیه، بهترین راه برای کنترل تسلیحاتی روس‌ها مذاکره و حفظ این پیمان است.»

اکنون همچنین سؤالاتی دربارۀ بقای «استارت» جدید وجود دارد. این پیمانی جداگانه است که سال ۲۰۱۱ حاصل شد و شمار کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیکی که روسیه و آمریکا مستقر کردند، محدود می‌کند. این پیمان در ۲۰۲۱ منقضی می‌شود و تنش‌های کنونی حاکی از آن است که متلاشی شدن آن هم دور از انتظار نیست.

تحلیلگران واشینگتن‌پست می‌گویند: «اگر کاخ سفید و کرملین برای تمدید استارت جدید توافق نکنند، وضعیت به دوره‌ای باز می‌گردد که واشینگتن و مسکو تسلیحات هسته‌ای در اختیار داشتند و هیچ محدودیتی روی رفتارهای آن‌ها وجود نداشت و همچنین خطر بازگشت یک رقابت تسلیحاتی به سبک جنگ سرد وجود دارد.»

منبع تحلیل: ایسنا

اقدامات ترامپ محرک رقابت تسلیحات هسته‌ای جدید

49