اهداف رژیم صهیونیستی از جنگ‌های کوتاه مدت در غزه | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

اهداف رژیم صهیونیستی از جنگ‌های کوتاه مدت در غزه

 

رژیم صهیونیستی تلاش دارد با تضعیف و از کارانداختن توان درگیری مقاومت در غزه، نوعی آسودگی از مرزهای جنوبی را در زمان وقوع جنگ در شمال فلسطین ایجاد کند. اما تحولات میدانی و شرایط نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی تا رسیدن به شرایط مطلوب امنیتی فاصلۀ بسیار دارد و محور مقاومت برخلاف رژیم اشغالگر قدس در شرایط بسیار مطلوبی قرار گرفته است.

حملات هوایی صهیونیست‌ها به نوار غزه که از روز پنج شنبه به بهانۀ ارسال دوبارۀ بادبادک‌های آتش‌زا آغاز شده بود، بیش از سه روز ادامه نداشت و رژیم صهیونیستی با پاسخ‌های موشکی مقاومت فلسطین به این تجاوزات، روبرو شد و صهیونیست‌ها در نهایت مجبور به درخواست و پذیرش آتش‌بس شدند. اما تجاوز صهیونیست‌ها طی دوره‌های زمانی کوتاه مدت به غزه از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است که در یادداشت زیر به یکی از آنها اشاره خواهیم کرد.

درگیری اخیر غزه که از شنبه هفتۀ جاری (14 اردیبهشت 1398) با حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شروع شده بود، در روز دوشنبه (16 اردیبهشت 1398) با میانجی‌گری مصر و قطر و با کمک سازمان ملل متحد، با توافق آتش بس میان دو طرف پایان یافت.

این دومین درگیری کوتاه مدت طی 7 ماه گذشته در غزه پس از درگیری آبان ماه است که رژیم صهیونیستی برای ربایش رهبران مقاومت در غزه تدارک دیده بود اما با پاسخ کوبندۀ مبارزان فلسطینی مواجه شد. پاسخی که به استعفای لیبرمن انجامید و نتانیاهو را وادار کرد به سمت انتخابات زودهنگام برود. صهیونیست‌ها مانند همیشه بهانه‌هایی را برای اینگونه حملات مطرح کردند، اما واقعیت آن است ریشه این درگیری‌های کوتاه مدت را باید در اهداف داخلی و منطقه‌ای این رژیم، به ویژه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جستجو کرد.

منابع صهیونیستی اعلام کرده‌اند که در این حملات اهداف مشخصی را مورد حمله قرار داده‌اند و ادعا کرده‌اند که به همۀ اهداف خود در این عملیات دست یافته‌اند! آنها مدعی شدند که این حملات زیرساخت‌های مقاومت فلسطین در غزه را تخریب کرده است و بیش از 30 کارگاه صنعتی که در آن فعالیت‌هایی در عرصۀ تولید موشک صورت می گرفته، کاملا نابود شده است.

منابع فلسطینی اما اعلام کرده‌اند که عمدۀ حملات صهیونیست‌ها به مراکز غیر نظامی بوده و به همین دلیل بیش از 30 فلسطینی شهید و بیش از 150 نفر دیگر مجروح شده‌اند که عمدۀ آنها غیر نظامیان شامل زنان و کودکان هستند.

در طرفی دیگر رسانه‌های صهیونیستی با وجود سانسور شدید بر اخبار درگیری از کشته شدن 5 صهیونیست و زخمی شدن بیش از 130 نفر طی حملات موشکی مقاومت خبر داده اند.

به نظر می‌رسد یکی از اهداف مهم این جنگ را باید در شرایط سیاسی داخلی رژیم صهیونیستی جستجو کرد. بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود اسرائیل بر‌اساس نتایج انتخابات اخیر مامور تشکیل کابینه شده بود، اما به دلیل امتیاز خواهی احزاب خرد راستگرا نتوانست در موعد قانونی 28 روز اول، کابینه خود را تشکیل دهد و تنها 14 روز دیگر فرصت دارد تا در موعد دوم کابینه را معرفی کند. نتانیاهو با اقدام به این درگیری تلاش دارد شرایط را ناامن ساخته و از این طریق خود را از زیر فشار باج خواهی احزاب کوچک رها کرده و شرایط را برای تشکیل یک کابینۀ فوق العاده در شرایط ناامنی مهیا سازد.

تحولات منطقه به ویژه در مرزهای شمالی و حضور قدرتمندانۀ محور مقاومت درسوریه و لبنان، یک تهدید بسیار جدی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود و این رژیم اصرار دارد این تهدید را مرتفع سازد، اما حضور موثر مقاومت در این منطقه امکان وقوع یک جنگ را در دو جبهه سوریه و لبنان برای صهیونیست‌ها افزایش داده است. باید در نظر داشت که هم دبیرکل حزب الله و هم سایر اجزای محور مقاومت هشدارهای بسیار جدی را به رژیم صهیونیستی مخابره کرده‌اند. آنها به صهیونیست‌ها پیام داده‌اند که آستانه تحملشان در مقابل اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در سوریه و لبنان رو به پایان است و رژیم صهیونیستی واکنش سخت این محور را در آینده تجربه خواهد کرد.

با توجه به توان بالای موشکی محور مقاومت و رشد آن در ابعاد کیفی و کمی، رژیم صهیونیستی خود را در مقابل این نوع از حملات بسیار آسیب پذیر می‌بیند و به همین دلیل تلاش دارد سامانه‌های دفاع موشکی خود موسوم به گنبد آهنین را به روز رسانی کند و نقاط ضعف آن را تا حد امکان ترمیم سازد. گنبد آهنین با همکاری آمریکا در اسرائیل مستقر شده، اما طی چندین جنگ نشان داده که دارای رخنه‌های زیادی است و قابلیت مقابله با حجم موشک‌های پرتابی محور مقاومت را ندارد.

با توجه به تقویت سامانه‌های دفاعی سوریه از طریق روسیه و نیز ارتقاء سامانه‌های موجود، آزمودن گنبد آهنین در حوزه سوریه هزینه و خطرات زیادی را به دنبال دارد. به ویژه که ارتش سوریه اعلام کرد که استراتژی سوریه در مقابل تجاوزات اسرائیل از دفاعی به تهاجمی تغییر خواهد کرد و در همین چارچوب اهدافی را در عمق فلسطین اشغالی مورد حمله موشکی قرار داده است.

آزمودن حزب الله لبنان هم اساساً در دستور کار رژیم صهیونیستی قرار ندارد. زیرا حزب الله نشان داده که پاسخش حتمی و بسیار سخت است. این در حالی است که وزیر دفاع لبنان نیز در بازدید از مرزهای جنوبی رسماً به رژیم صهیونیستی هشدار داد که در هر اقدام ضد لبنانی، ارتش این کشور هم در کنار حزب الله قرار دارد و رژیم صهیونیستی شاهد اقدامات تلافی جویانه ارتش لبنان خواهد بود.

بر این اساس تنها درگیری در غزه می تواند به رژیم صهیونیستی برای شناسایی و رفع ضعف‌های گنبد آهنین کمک کند که درگیری‌های کوتاه مدت علیه غزه مانند درگیری اخیر در همین چارچوب انجام می‌گیرد. اما هر بار درگیری نشان داده، به‌رغم آسیب شناسی قبلی گنبد آهنین توسط صهیونیست‌ها، این گنبد کارایی کمتری نسبت به قبل داشته است و همین موضوع خود گویای این واقعیت است که مقاومت اسلامی در غزه هم به اهداف صهیونیست‌ها پی برده است و هم با ارتقاء کیفی توان موشکی خود تلاش دارد تا همچنان دست برتر را در موازنۀ ایجاد شده با رژیم صهیونیستی در اختیار داشته باشد.

تحلیلگران این نکته را هم مورد توجه قرار داده‌اند که رژیم صهیونیستی تلاش دارد با تضعیف و از کارانداختن توان درگیری مقاومت در غزه، نوعی آسودگی از مرزهای جنوبی را در زمان وقوع جنگ در شمال فلسطین ایجاد کند. اما تحولات میدانی و شرایط نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی تا رسیدن به شرایط مطلوب امنیتی فاصله بسیار دارد و محور مقاومت برخلاف رژیم اشغالگر قدس در شرایط بسیار مطلوبی قرار گرفته است.

منبع تحلیل: شورای راهبردی روابط خارجی

اهداف رژیم صهیونیستی از جنگ‌های کوتاه مدت در غزه

49