تحلیل سخنان دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در خصوص شکست طرح‌های آمریکا در غرب آسیا | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

تحلیل سخنان دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در خصوص شکست طرح‌های آمریکا در غرب آسیا

 

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان اعلام کرد آمریکا طرح‌های بزرگی برای پایان دادن به مقاومت در سال 2006 داشت، اما پایداری محور مقاومت این طرح‌‌ها را با شکست مواجه کرد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان روز جمعه (17 اسفند 1397) در سخنرانی خود با بیان اینکه انتظار می‌رود تحریم‌های آمریکا بر محور مقاومت افزایش یابد، تصریح کرد: «محور مقاومت، پروژۀ آمریکایی - اسرائیلی که از سوی برخی از طرف‌های منطقه‌ای حمایت می‌‌شد را شکست داده است.» وی با بیان اینکه محور مقاومت همان طرفی است که در مقابل چشم‌اندازهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای تحقق دستاورد تاریخی‌اش از طریق «معامله قرن» ایستاده است، گفت: «واقعیت این است که آمریکا در مقاطع مختلف در صدد اجرایی کردن طرح‌های توطئه‌آمیز خود از «خاورمیانۀ جدید»  گرفته تا «معاملۀ قرن» بوده است که محور اصلی این طرح‌ها نیز حذف محور مقاومت از ساختار قدرت در خاورمیانه (غرب آسیا) و تبدیل رژیم صهیونیستی به قدرت برتر منطقه بود.»

طرح «خاورمیانۀ جدید» توسط جورج بوش و کاندولیزا رایس، رئیس جمهوری و وزیر خارجۀ وقت آمریکا پیگیری می‌شد و نقشۀ راه چنین طرحی نیز از طریق جنگ 33 روزه در سال 2006 پیگیری می‌شد. اما آنچه رخ داد شکست فاحش اسرائیل در جنگ بود به نحوی که آن جنگ، آخرین تهاجم اسرائیل به حزب‌الله لبنان بود و پس از آن اسرائیل از هر گونه جنگ با حزب‌الله هراس دارد. همانطور که سید حسن نصرالله تأکید داشته است، پایداری و مقاومت در لبنان، شکست رژیم اسرائیل را رقم زد و درسی فراموش نشدنی به این رژیم اشغالگر و ماجراجو داد. یکی از مهمترین پیامدهای جنگ 33 روزه آن بود که تبلیغات شکست‌ناپذیری این رژیم را بر باد داد و برای نخستین بار در فلسطین اشغالی طرح‌های دفاعی در دستور کار صهیونیست‌ها  قرار گرفت. تحولات بعدی در غرب آسیا نشان داد که توطئه‌های جدید آمریکا در منطقه، نظیر جنگ سوریه در امتداد جنگ «تموز» سال 2006 بوده و اگر لبنان در آن جنگ شکست می‌خورد سرنگونی نظام سوریه هدف بعدی بود که احتمال تحققش نیز بالا بود.

تحولات سال 2011 به بعد در سوریه نشان می‌دهد که اگرچه شکست اسرائیل در جنگ 33 روزه، طرح سرنگونی نظام سوریه را نیز با شکست مواجه کرد، اما این طرح هیچگاه فراموش نشد و آمریکا و رژیم صهیونیستی با توطئه‌های مختلف و از طریق تروریست‌ها و مداخلات خود در سوریه نهایت تلاش خود در این زمینه انجام دادند اما مقاومت این تحرکات را نیز ناکام گذاشت. شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه مقدمه‌ای برای شکست‌های بعدی نظامی این رژیم در برابر مقاومت منطقه و ناکامی طرح‌های جدید آمریکایی - صهیونیستی بود. ناکامی‌های رژیم صهیونیستی در جریان حملات به غزه در مقاطع مختلف یعنی جنگ 22 روزه در سال 2009 و جنگ 8 روزه در سال 2012 و جنگ 50 روزه در سال 2014 و بالاخره جنگ 2 روزه در نوامبر 2018 اوج عجز و ناتوانی اسرائیل را در برابر مقاومت فلسطینیان به نمایش گذاشت. این ناکامی‌ها به ویژه شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 2 روزه در نوامبر 2018 علیه غزه که مانند جنگ‌های قبلی با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت تمامی تدارکات و فضاسازی‌های آمریکا برای پیشبرد توطئۀ جدید خود در منطقه یعنی «معاملۀ قرن» را نیز با شکست مواجه کرد. این تحولات به منزلۀ  ناکامی بیشتر برای سیاست غرب آسیایی آمریکا و خفت و خواری برای رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود که توسط جبهۀ مقاومت رقم زده شده است.

منبع تحلیل: شبکۀ الکوثر فارسی

تحلیل سخنان دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در خصوص شکست طرح‌های آمریکا در غرب آسیا

49