ترامپ دروغگويي بيش نيست | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ترامپ دروغگويي بيش نيست

 

رئيس جمهور آمريکا  ادعا مي‌کند داعش دیگر کنترل مدارس را ندارد تا ایدئولوژی شیطانی خود را در بین کودکان و نوجوانان ترویج کند. آيا عربستان در مدارس ديني جز اين ايدئولوژي شيطاني چيز ديگري ترويج مي‌کند؟

دروغ‌ها و سخنان متناقض ترامپ رئيس جمهور خود شيفتۀ آمريکا هيچ‌گاه تمامي ندارد. در واقع در سخنان ترامپ هميشه 2 چيز بارز است يا او دروغ مي‌گويد يا اينکه سعي مي‌کند دستاوردهاي موهومي را به خود نسبت دهد که نشان‌دهندۀ تمايلات خودشيفتگي وي است. تناقض‌ها و دروغ‌هاي او فقط به خارج کردن نظاميان آمريکايي از منطقه، برجام يا توافق با کرۀ شمالي، آن هم در حاليکه نهادهاي اطلاعاتي آمريکا در گزارش خود ادعاهاي او را نقض کردند، محدود نمي‌شود. ترامپ روز پنجشنبه (19 بهمن 1397) هم در جمع نمايندگان عضو ائتلاف به اصطلاح ضدداعش ادعاهايي را سرهم کرد که با هيچ يک از واقعيت‌هاي ميداني تناسب ندارد. ترامپ مدعي شد که با اقدامات اين ائتلاف داعش قلمرو خود را در عراق و سوريه از دست داده است در حاليکه اين نيروهاي مردمي بودند که با فتواي آيت‌الله سيستاني وارد ميدان شدند و با کمک ايران داعش را به مرز نابودي کشاندند. وی در بخش ديگري از سخنان خود افزود: «داعش دیگر کنترل مدارس را در اختیار ندارد تا ایدئولوژی شیطانی خود را در بین کودکان و نوجوانان ترویج کند. ما با افرادی که به نحوی با اسلام افراط‌گرای تروریستی در ارتباط بوده‌اند به شدت برخورد خواهیم کرد. من امیدوارم که دیگر کشورها هم این کار را انجام دهند.»

ترامپ مدعي است که داعش ديگر نمي‌تواند ايدئولوژي شيطاني خود را ترويج کند، آيا او نمي‌داند که اين ايدئولوژي که مبتني بر تکفير ديگران است، به طور رسمي در مدارس عربستان ترويج مي‌شود؟ او نمي‌داند که در مدارس ديني که عربستان در سراسر جهان تأسيس کرده است همين ايدئولوژي آموزش داده مي‌شود و نتيجه اين آموزش‌ها هم توليد ده‌ها گروه تروريستي است که با ادعاي جهاد با کفار و مشرکان مرتکب جنايت‌هاي هولناکي مي‌شوند يا اينکه به خاطر منافع بر اين واقعيت‌ها سرپوش مي‌گذارد؟ چنانچه در قضيۀ قتل جمال خاشقچي، او تمام تلاش خود را بکاربست که محمدبن سلمان وليعهد عربستان را از اين ماجرا تبرئه کند.

روز جمعه (20 بهمن 1397) رسانه‌ها از بريدن سر يک کودک 6 سالۀ ساکن منطقۀ شيعه‌نشين الاحساء در شرق عربستان که براي سفر زيارتي به همراه خانواده‌اش به مدينه آمده بود خبر دادند، آيا ترامپ نمي‌داند که قاتل سنگدل اين کودک 6 ساله تحت تأثير آموزه‌هاي وهابي که در مدارس عربستان ترويج مي‌شود اين جنايت را مرتکب شده است يا اينکه خود را به غفلت مي‌زند؟

محمدبن سلمان وليعهد عربستان در مصاحبه با روزنامۀ واشینگتن‌پست نيز به افراط‌گرايي ديني در کشورش اعتراف اما سعي کرده است آن را پديده‌اي در واکنش به انقلاب اسلامي ايران به شمار آورد در حاليکه چنين آموزه‌هايي به دليل پيوند ميان خاندان آل سعود و وهابيت از دهه‌هاي قبل وجود داشته است.

البته سيد حسن نصرالله، دبير کل حزب‌الله لبنان در سخنراني اخير خود به مناسبت 40 ساله شدن انقلاب اسلامي،  به خوبي اين مسئله را تشريح کرد که محمد بن سلمان با زبان خود اعتراف کرده که پس از سال 1979، آمریکا از عربستان خواست تا وهابیت را در دنیا ترویج دهد، تا جهانی که تمایل به اسلام داشت در برابر اسلام مد نظر امام خمینی (ره)،  نسخۀ  وهابيت را شاهد باشد و آل سعود بيش از 200 ميليارد دلار هزينه کرد تا نسخۀ تکفيري اسلام را در جهان ترويج نمايد.

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

ترامپ دروغگويي بيش نيست

49