رئیس‌جمهور: آمریکا با همۀ توان به دنبال فشار و یأس‌آفرینی علیه ملت ایران بود، اما مردم ما متحدتر از همیشه‌اند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس‌جمهور: آمریکا با همۀ توان به دنبال فشار و یأس‌آفرینی علیه ملت ایران بود، اما مردم ما متحدتر از همیشه‌اند

 

رئیس‌جمهور شعار جمهوری اسلامی ایران را «خاورمیانۀ عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی و جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» برشمرد و تصریح کرد: «حتی آمریکا هم اگر از مسیر غلط خود برگردد، از مداخلات گذشته عذرخواهی کند و با احترام با ملت ما سخن بگوید؛ حاضریم توبۀ او را بپذیریم.»

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه (17 بهمن 1397) در دیدار سفرا و رؤسای نمایندگی‌ها و سازمان‌های خارجی مقیم تهران به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، این پیروزی را غلبۀ حق بر باطل و مردم‌سالاری بر استبداد توصیف کرد و فرا رسیدن چهلمین سال حیات این انقلاب را به همۀ مردم ایران، ملت‌های منطقه و سراسر جهان تبریک گفت.

رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی مردم ایران، کاملاً داخلی و مردمی و بدون هرگونه وابستگی به خارج بود، افزود: «در شرایطی که نظام دوقطبی در اوج قدرت خود بود، ملت ایران علیه دست‌نشاندگان یکی از دو ابرقدرت حاکم بر جهان انقلاب کردند و بدون هیچ پشتیبانی خارجی و صرفاً با تکیه بر قدرت ایثار و وحدت توانستند، رژیم تا دندان مسلح متکی به این ابرقدرت را در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین خون‌ریزی ساقط کنند و پیروز شوند.»

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: «شعار جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی از ابتدا عدم تجاوز به دیگران و عدم پذیرش ظلم و تجاوز بوده است و بر این اساس به دیگران سلطه نداشته و سلطۀ دیگران را نمی‌پذیریم؛ با دوستان و مسلمانان جهان برادر و با هر آن کس که قصد ظلم بر ما ندارد، دارای هر دین و مذهبی که باشد با او بتوانیم به بهترین شیوه عمل کرده و روابط حسنه و دوستانه داشته باشیم. شعار ما خاورمیانۀ عاری از سلاح هسته‌ای و سلاح کشتار جمعی است و بیش از ۴۰ سال است که بر آن پای فشردیم. شعار ما خاورمیانه برای خاورمیانه است. شعار ما این است که حضور نیروهای خارجی در این منطقه و مداخلات آن‌ها باید پایان پذیرد. شعار ما جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری است و بر این شعار یعنی wave تأکید کردیم و تأکید خواهیم کرد.»

رئیس جمهور با بیان اینکه شعار جمهوری اسلامی ایران با همۀ جهان است، گفت: «حتی اگر آمریکا هم توبه کند و از مسیر گذشتۀ خود برگردد و محاسبۀ دقیق انجام دهد و در برابر مداخلات گذشته‌اش در ایران عذرخواهی کند و حاضر باشد، عظمت و کرامت ملت ایران و انقلاب بزرگ اسلامی ایران را بپذیرد و با احترام با مردم ایران سخن بگوید، باز هم آماده‌ایم حتی با آمریکایی که سالیان دراز بر ما ظلم روا داشته است، بازگشت و توبه او را بپذیریم. ما ملتی هستیم که روابط دوستانه و انسانی را با همۀ ملت‌های بزرگ تاریخ و به‌ویژه با همسایگان خود خواستار هستیم. ما در پی روابط حسنه با جهان در چارچوب مقررات بین‌المللی هستیم.»

دکتر روحانی تأکید کرد: «مطمئن هستیم راه و مسیری که آمریکا انتخاب کرده و برگزیده به جایی نخواهد رسید؛ آمریکا هرگز به اهداف ناصحیح خود دست نخواهد یافت. آمریکا در طول یک‌سال اخیر با همۀ توان در پی فشار بر مردم ایران و تهدید برای ایجاد یأس، نابسامانی و پریشانی در این منطقه و کشور بود، اما امروز ملت ایران از همیشه متحدتر و مقاوم‌تر در برابر آمریکا و دشمنان خودش است. حتی اگر دغدغۀ آمریکا در این منطقه برای اسرائیل است، این را باید بدانند تا ملت فلسطین به سرزمین خود بازنگردند، امنیت برای این منطقۀ تاریخی و سرزمین فلسطین تضمین نخواهد شد؛ اگر حتی آمریکا امنیت را برای اسرائیل می‌خواهد آن زمانی امکان دارد که مردم فلسطین به سرزمین خود بازگردند و در یک فرایند دموکراسی و آراء عمومی آنچه نظر مردم است در این سرزمین بوقوع بپیوندد.»

 

متن کامل سخنرانی دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور در لینک زیر:

http://dolat.ir/detail/318210

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت

رئیس‌جمهور: آمریکا با همۀ توان به دنبال فشار و یأس‌آفرینی علیه ملت ایران بود، اما مردم ما متحدتر از همیشه‌اند

49