سعد حریری: اروپا ما را فریب داد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

سعد حریری: اروپا ما را فریب داد

 

«سعد حریری»، نخست‌وزیرِ مستعفی لبنان پس از اینکه اروپایی‌ها به او اعلام کردند که اگر نتواند یک دولتِ غیرسیاسی که منجر به کنار رفتنِ گروه‌های تأثیرگذاری مانندِ حزب‌الله از دولت می‌شود تشکیل دهد، از انجامِ تعهدات کنفرانسِ «سیدر» (اجلاسی که به منظورِ جمع‌آوریِ کمک مالی به لبنان در پاریس برگزار شد) خبری نخواهد بود؛ علاقه‌ای به بازگشت به دولت ندارد. علت این امر آن است که نخست‌وزیرِ مستعفی لبنان قادر به تشکیلِ چنین دولتی نیست. همین موضوع، یعنی شرطِ سیاسیِ اروپایی‌ها برایِ حریری، او را نگران کرده و آن را نیرنگی از سویِ کشورهایِ اروپایی می‌داند.

کنفرانسِ سیدر یک اجلاسِ مالی است که پیش از این به پیشنهادِ فرانسه و در شهرِ پاریس با حضورِ نمایندگانِ کشورها و سازمان‌هایِ مالی به منظور جمع‌آوریِ کمک مالی به لبنان برایِ رشد اقتصادی آن برگزار شد و در واقع تلاشی برایِ بازسازیِ چهره «سعد حریری» بود. فرانسه در این کنفرانس متعهد شده بود که مبلغِ قابل‌توجهی کمکِ مالیِ بلاعوض و مبلغی نیز به صورتِ وام به لبنان اختصاص دهد که البته اکنون و پس از استعفایِ حریری و عدم تواناییِ وی برای تشکیل یک دولتِ غیرسیاسی و مطابقِ میل غرب از این وعده‌‌هایِ خود برگشته است. اروپایی‌‌ها در این کنفرانس به حریری قول داده بودند که برایِ جبرانِ کسریِ بودجه به وی کمک کنند؛ اما درحالِ حاضر برایِ او شرط سیاسی گذاشته‌اند.

«نبیه‌بِری»، رئیس پارلمانِ لبنان اعلام کرد که با تشکیلِ کابینۀ جدید در اسرعِ وقت، می‌توان فضایِ ناآرامِ کشور را چه در سطحِ اقتصادی و مالی و چه در سطحِ نگرانی‌هایِ مردم، مهار کرد. بِری ادامه داد که بحرانِ کشور باید خیلی سریع حل شود و فوراً اقدام به اصلاحاتِ اقتصادی و مالی کنیم؛ کشور زمانِ زیادی را از دست داده اما امکانات برایِ اصلاحِ این مسیر وجود دارد.

در چارچوبِ تماس‌هایی که «میشل‌عون»، رئیس‌جمهور لبنان به منظورِ رسیدگی به اوضاعِ بانک‌های کشور در سایۀ تحولات اخیر داشته است٬ اخباری رسیده مبنی بر اینکه عون خواستارِ برگزاریِ نشستی در عصر روز شنبه (18 آبان 1398) در قصرِ بعبدا و با حضورِ «ریاض‌سلامه»، رئیس بانک لبنان و «سلیم صفیر»، رئیس اتحادیۀ بانک‌هایِ لبنان و نیز اعضایِ هیئت مدیرۀ این اتحادیه شده است.

منبع خبر: شبکۀ العالم

سعد حریری: اروپا ما را فریب داد

49