شورای امنیت علیه تصمیم جنجالی ترامپ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

بازگشت آمریکا به الگوی وتوی بی چون و چرای مصوبات بین المللی علیه اشغالگری صهیونیست ها در فلسطین، در شرایطی صورت می گیرد که حمایت های سران کاخ سفید از اشغالگران اینک مورد قبول متحدان واشنگتن نیست و این وضعیت، آمریکای ترامپ را به سوی انزوای بیشتر می راند.

جلسه دوشنبه (بیست و هفتم آذرماه) شورای امنیت که برای رسیدگی به موضوع انتقال پایتخت و سفارتخانه ها از تل آویو به بیت المقدس برگزار شد، عملا صحنه رویارویی آمریکا با جامعه بین المللی بر سر تصمیم جنجالی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور بود. در واکنش به امضای قانون انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس از سوی ترامپ در اواسط ماه جاری و شناسایی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، موجی از مخالفت ها نسبت به اقدام رییس جمهوری آمریکا به راه افتاد. در پاسخ به درخواست ها از شورای امنیت برای تایید مصوبات پیشین این شورا و اعلام نظر مجدد درباره وضعیت قدس، مصر به عنوان عضو غیردائم، پیش نویس قطعنامه ای را ارایه داد؛ قطعنامه ای که از دولت های عضو سازمان ملل می خواست از هرگونه تغییر توافق های پیشین درباره سرزمین اشغالی و انتقال پایتخت به بیت المقدس خودداری کنند. در برابرِ رای 14 عضو دائم و موقت شورای امنیت، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل قطعنامه مذکور را وتو کرد و مانع از ایجاد اجماع در این شورا شد. 

پس از این رخداد، اعضای شورا ضمن اعلام مخالفت با مواضع آمریکا اعلام کردند به مصوبات پیشین شورا و توافقات بین المللی پایبند خواهند ماند. نماینده آمریکا اما این مواضع را مورد انتقاد قرار داد و اعلام داشت متاسف است که کشورش به تنهایی دفاع از اسراییل را برعهده گرفته است؛ با این حال با کمال میل این وظیفه را به انجام خواهد رساند.

هیلی ضمن فراموش نشدنی و توهین آمیز خواندن رخدادهای دیروز شورای امنیت تصریح کرد به هیچ کشوری اجازه نمی دهد برای آمریکا در انتخاب محل سفارت تعیین تکلیف کند.  موضع گیری های تهاجمی هیلی در نخستین نگاه سبب ایجاد قیاس بین سیاست های جنجالی ترامپ و رویکرد دولت «باراک اوباما» در قبال مساله فلسطین شد؛ به ویژه زمانی که «سامانتا پاور» نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل اوایل دی ماه پارسال برخلاف سال های پیش از آن، به قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی غیرقانونی صهیونیست ها در سرزمین اشغالی رای ممتنع داد و از وتوی آن پرهیز کرد.

قطعنامه مذکور که پیش نویس آن را هم مصر به شورا ارایه داده بود، در کش و قوس هایی به تصویب رسید که از دید برخی رسانه ها و نیز منابع صهیونیستی نقش دولت اوباما در حمایت از آن آشکار بود. از این رو، گزاره تحریک مصر از سوی دولت اوباما برای پیگیری ارایه و تصویب پیش نویس قطعنامه علیه اشغالگری صهیونیست ها، رای ممتنع و در نهایت خودداری آمریکا از وتوی قطعنامه بشدت سبب برانگیختگی صهیونیست ها علیه دموکرات های حاضر در کاخ سفید شد. 

از دید بسیاری تحلیلگران، تلاش دولت وقت آمریکا برای کاهش هزینه های حمایت از اشغالگری و اقدامات ضدبشری صهیونیست ها و ایجاد اهرم کنترل تندروهای تل آویو سبب خودداری واشنگتن از وتوی قطعنامه دی ماه سال گذشته شورای امنیت شد.

ترامپ اما در آستانه دوربرگردان حمایت بی چون و چرای آمریکا از تل آویو و مهار کابینه تندروی «بنیامین نتانیاهو» تغییر مسیر داده و در مسیر تازه با شتابی بیش از گذشته به پیش می راند. 
این در حالی است که دوستان غربی آمریکا و اسراییل به ویژه اروپایی ها دیدگاهی مشابه سیاست های ترامپ را در قبال مساله فلسطین دنبال می کنند. همزمان با جلسه اخیر شورای امنیت بود که واحد روابط خارجی اتحادیه اروپا گزارشی را درباره وضعیت شهرک سازی صهیونیست ها منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، در نیمه نخست سال جاری میلادی، روند شهرک سازی اشغالگران قدس به رغم مصوبات شورای امنیت و سیاست های اتحادیه اروپا رشد چشمگیری داشته و صهیونیست ها در کرانه باختری رود اردن و قدس شرقی برنامه غیرقانونی احداث هشت هزار واحد مسکونی را به پیش برده اند.

با نگاهی به مواضع کشورهای اروپایی، قدرت های شرقی چین و روسیه و کشورهای عضو باشگاه غیرمتعهدها که به نوعی در اجماع رای 14 کشور از 15 عضو شورای امنیت انعکاس یافت و همچنان که نماینده آمریکا نیز اشاره داشته، دولت ترامپ به تنهایی بار حمایت از تل آویو را به دوش کشیده و علاوه بر این، هزینه هایی را به واسطه گسترش امواج ضد صهیونیستی بر ایالات متحده تحمیل کرده است؛ وضعیتی که در وهله نخست کاخ سفید را در زمینه چانه زنی و مهار تل آویو خلع سلاح می کند و به صورت متناوب بر هزینه زایی صهیونیست ها برای آمریکا می افزاید.
در سوی دیگر، سیاست های خام ترامپ و بازیچه شدن وی در دست لابی ها و نخبگان صهیونیستی در واشنگتن، وی را به وضعیت انفعال و آمریکا را به سوی انزوای بیشتر سوق خواهد داد.

شورای امنیت علیه تصمیم جنجالی ترامپ

49