فتح عربستان به دست مجاهدین اسلامی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

فتح عربستان به دست مجاهدین اسلامی

 

رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خود در واکنش به کمک آمریکا به عربستان برای ساخت موشک و نیروگاه هسته‌ای، پیش‌بینی و وعدۀ سقوط رژیم سعودی توسط مجاهدین اسلامی را دادند. پیش‌بینی امیدبخشی که بعد از وعدۀ نابودی رژیم صهیونیستی موجی از شادمانی در ایران و جبهۀ مقاومت را در پی داشت. اما هدف رهبر معظم انقلاب از ابراز این پیش‌بینی چیست؟ مجاهدین اسلامی چه کسانی هستند؟ و این پیش‌بینی تا چه حد قابل تحقق است؟

اهداف عربستان از توسعۀ برنامۀ موشکی و هسته‌ای

ولیعهد سعودی اخیراً یک رآکتور تحقیقاتی در شهر ملک عبدالعزیز افتتاح کرد، چندی پیش روزنامۀ واشنگتن‌پُست از اقدام عربستان سعودی در ساخت کارخانۀ تولید موشک‌های بالستیک خبر داد، همچنین در گزارشی که مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرده، فاش شده که دولت ترامپ درحال تسریع روند انتقال فناوری‌های «بسیار حساس»هسته‌ای به عربستان است. اما اهداف عربستان از توسعۀ برنامۀ موشکی و هسته‌ای را می‌توان موارد زیر دانست:

 1. رقابت با ایران در منطقه و داشتن دست برتر در مناسبات راهبردی منطقه
 2. ترغیب آمریکایی‌ها برای جلوگیری از نفوذ ایران و اعمال محدودیت‌های بیشتر بر برنامۀ موشکی ایران
 3. عدم اطمینان به آمریکایی‌ها برای تضمین امنیت عربستان و حکومت آل سعود (با توجه به سقوط دیگر حُکام مرتجع منطقه)

اهداف آمریکا از کمک به عربستان در توسعۀ برنامۀ موشکی و هسته‌ای

اهداف آمریکا از کمک به عربستان در توسعۀ برنامۀ موشکی و هسته‌ای را نیز می‌توان موارد زیر بیان کرد:

 1. برقراری توازن قدرت در منطقه و قرار دادن غرب آسیا در وضعیت رقابت و بحران نامنتهی تسلیحاتی
 2. احیای صنعت هسته‌ای آمریکا با فروش تجهیزات بی‌مصرف‌ماندۀ هسته‌ای
 3. چپاول ثروت‌های بادآوردۀ نفتی عربستان و بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا
 4. جلوگیری از نفوذ و بهره‌برداری دیگر کشورها در برنامۀ موشکی و هسته‌ای عربستان و ایجاد وابستگی دائمی فناوری این کشور به آمریکا

موانع عربستان

اما مهمترین مانع توسعۀ نظامی عربستان، ساختار سیاسی این کشور و آیندۀ مبهم سیاسی آن است چرا که رژیم سعودی 4 سال است درگیر جنگی فرسایشی با کشور همسایۀ خود یمن است و با وجود هزینه‌های سنگین نظامی و سیاسی، نتوانسته بر جنبش مردمی این کشور (انصارالله) چیره شود. همچنین این رژیم، مولد و موجد گروهک‌های تروریستی مختلف در منطقه است. از القاعده تا داعش و احرارالشام و ... همگی با گرایش‌های وهابی و با حمایت‌های مالی و نظامی سعودی 7 سال است منطقه را به آشوب کشیده‌اند.

از سوی دیگر پادشاهی عربستان همچنان در صدر کشورهای ناقض حقوق بشر با نظام سیاسی مرتجع و استبدادی و عاری از دموکراسی و اهمیت مردم در ساختار حکومت شناخته می‌شود. همچنین باید به این واقعیت توجه داشت که عربستان در حال افول روزافزون قدرت و مشروعیت در جهان اسلام است. با وجود ژست کدخدامنشی، طی سال‌های اخیر این کشور با قطر (بر سر جنگ یمن و دفاع از گروه‌های فلسطینی)، با ترکیه (بر سر سهم در جنگ سوریه و ماجرای خاشقجی)، با کویت (بر سر چاه‌های نفتی مشترک)، با سوریه و عراق و لبنان (بر سر اتحاد با ایران)، حتی با مغرب و عمان و دیگر کشورهای عربی و اسلامی تعارضات سختی یافته است.

و مورد آخری که آیندۀ سیاسی این رژیم را با ابهام همراه کرده این است که در داخل: رویکردهای سکولار ولیعهد سعودی، انتقاد بعضی وهابیون را برانگیخته، فشارهای سهمگین بر منتقدان سیاسی (نمونه خاشقجی) گروه‌های حقوق بشر و حقوق زنان و ... را فعال کرده، علنی شدن مواضع ضدفلسطینی و ائتلاف عربستان با رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، افکار عمومی را به‌شدت آزرده و عصبی کرده و نهایتاً سیاست‌های فرقه‌گرایانه و تبعیض‌آمیز علیه شیعیان که بیش از 20 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، باعث نارضایتی و تنش‌های مزمن و پیوسته در این کشور شده است.

برآیند این وضعیت، مشروعیت داخلی و بین‌المللی عربستان را بیش از پیش به چالش کشیده و ساختار سیاسی این کشور را در وضعیتی ملتهب و آمادۀ انفجار قرار داده است. مشخص نیست کدامیک از این نیروها سرانجام خواهد توانست با بسیج مردمی و مدنی، نظام سیاسی عربستان را از هم بپاشد، اما پیش‌بینی رهبر انقلاب با لفظ «مجاهدین اسلامی» بیانگر پیروزی حامیان مقاومت در این کشور است. درست همچون وضعیتی که اینک در لبنان، سوریه و عراق شاهد هستیم.

میزان تحقق پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب

پیش‌بینی‌های رهبر معظم انقلاب منحصر به این موضوع نبوده و بارها در مسائل مختلف نیز صورت پذیرفته است. نگاهی به نحوه و میزان تحقق پیش‌بینی‌های سابق حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، نشانگر مهارت و توانایی کم‌نظیر ایشان در تحلیل شرایط، پردازش تغییر و تحولات و پیش‌بینی آینده است. موارد زیر چند نمونه از پیش‌بینی‌های محقق شدۀ ایشان است:

 • پیش‌بینی فرو رفتن آمریکا در باتلاق عراق
 • پیش‌بینی پیروزی ترامپ 6 روز قبل از انتخابات آمریکا
 • پیش‌بینی سقوط سران مرتجع منطقه
 • پیش‌بینی قیام ملت‌های اروپایی علیه نظام سرمایه‌داری (آنچه در اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه، بلژیک، انگلستان و ... از سال 2018 تاکنون شاهدیم)
 • پیش‌بینی آیندۀ سوریه و ماندن بشار اسد

منبع تحلیل: خبرگزاری تسنیم

فتح عربستان به دست مجاهدین اسلامی

49