لاوروف: ادامه حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه خطرناک است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: ادامه حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه برای یکپارچگی این کشور خطرناک است.

سرگئی لاوروف روز دوشنبه، 4/10/96 گفت: حفظ حضور نظامی آمریکا در سوریه پس از قلع و قمع گروه تروریستی داعش، در روند حل و فصل سیاسی مسائل این کشور اخلال ایجاد کرده و وحدت و یکپارچگی آن را زیر سوال برده است. وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: دولت سوریه تا مدت زمان محدودی می تواند حضور نیروهای آمریکایی در این کشور را به بهانه مبارزه با تروریسم تحمل کند.

وی افزود: تلاش های طرف آمریکایی برای ادامه حضور نظامی در سوریه پس از سرکوبی و قلع و قمع کامل داعش قابل توجیه نیست؛ حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در سوریه در عمل مانعی در پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسائل این کشور می شود و وحدت و یکپارچگی سوریه را زیر سوال می برد.

لاوروف گفت: سران روسیه و آمریکا در بیانیه مشترکی که در دیدار خود در حاشیه اجلاس سران جامعه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در دانانگ ویتنام منتشر کردند، حفظ یکپارچگی سوریه و تامین حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را مورد تاکید قرار دادند. 

ترامپ به تازگی مدعی شد که ائتلاف آمریکایی، داعش را در سوریه و عراق سرکوب کرده و نیروهای آمریکایی در سوریه حضور خواهند داشت. 

وزیر خارجه روسیه گفت: طرف روسی به طور مرتب به شرکای آمریکایی یادآوری می کند که حضور و فعالیت نیروهای این کشور در سوریه از دیدگاه قوانین بین المللی غیرقانونی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که مسکو به کمک های خود به سوریه برای بهبود اوضاع این کشور و برقراری نظم و آرامش در این کشور ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه گفت: در همکاری با شرکای منطقه ای و بین المللی همچنان بر ضرورت احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید خواهیم کرد.

لاوروف همچنین از آموزش تروریست ها در پایگاه های نظامی آمریکا در سوریه ابراز نگرانی کرد. 
وی این مساله را به شدت نگران کننده خواند و افزود: در مواردی شاهد نادیده گرفتن حق حاکمیت و تمامی ارضی سوریه هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین آمریکا را به عدم اجرای کامل توافق ها با روسیه در مسائل مربوط به حل و فصل بحران سوریه متهم کرد.

لاوروف افزود: به عنوان مثال طرف آمریکایی پیروزی کامل بر داعش را مشروط به قطعی شدن آغاز روند حل و فصل مسائل سوریه دانسته اند و مقام های آمریکایی این روند را با تغییر حکومت سوریه ارتباط می دهند. 

مسکو بارها از رویکرد آمریکا در مسائل سوریه به ویژه در مساله مبارزه با تروریسم انتقاد کرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی در این باره گفت: نیروهای آمریکایی در سوریه بارها از مبارزه و سرکوب تروریست ها خودداری کرده اند و با این کار جان تروریست ها را نجات دادند. پوتین در کنفرانس مطبوعاتی در باره استفاده آمریکا از گروه های تروریستی افزود: آنها (طرف آمریکایی) در گذشته سازمان القاعده را برای مبارزه با حضور اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان ایجاد کردند.

تروریست های القاعده بعدها (11ماه­ سپتامبر2001) به نیویورک حمله کردند. رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه پهپادهای تجسسی روسیه عکس هایی گرفته اند که تروریست ها را در حال فرار از سوریه به عراق نشان می دهد، گفت: نظامیان روس این موارد را به شرکای آمریکایی گزارش می دهند و مسیر حرکت تروریست ها را به طرف آمریکایی می گویند، اما آنها (آمریکایی ها) هیچ عکس العملی نشان نمی دهند، در نتیجه تروریست ها موفق به فرار می شوند. وی با طرح این پرسش که چرا نظامیان آمریکایی این گونه رفتار می کنند، اظهار کرد: زیرا آنها فکر می کنند که می توان از این تروریست ها برای مبارزه با حکومت بشار اسد در سوریه استفاده کرد. رئیس جمهوری روسیه هشدار داد این گونه اقدامات طرف آمریکایی بسیار خطرناک است و برای آنها نیز تهدیدآفرین خواهد بود.

لاوروف: ادامه حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه خطرناک است

49