پایانِ داعش | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

با پیروزی تاریخ ساز جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری و پایان یافتن سیطره داعش که با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی - صهیونیستی در«ابوکمال» رقم خورد، گروه تکفیری- تروریستی داعش رو به نابودی نهاد.

در روز سه­شنبه، سی ام آبان ماه نیز سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه در پیامی به محضر رهبر معظم انقلاب با اعلام پایان سیطره شجره خبیثه ملعونه داعش، رهبری حکیمانه ایشان و پایداری ملت، دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق ، سوریه ، مجاهدین و شهدای مدافع حرم از دیگر کشورهای اسلامی را عامل پیروزی جبهه مقاومت دانست. 
گروه موسوم به «دولت اسلامی در عراق و شام» (داعش) سال 1393 شمسی(2014 میلادی) ورود خود را به شکلی خونین و پر سر و صدا در عراق اعلام کرد. پس از چندی ابوبکر البغدادی سرکرده این گروه تروریستی- تکفیری ادعای تاسیس خلافت کرد و خود را خلیفه خواند. 
داعش با خلافتی که با شیوه «قهر و استیلا» پی ریزی شده بود، با بهره گیری از راهبرد رعب و وحشت تلاش کرد به مطامع شیطانی خود دست پیدا کند. این گروه تکفیری در راستای هویت سازی جعلی برای خود داعیه احیای خلافت اسلامی را داشت و شیعیان، علویان و مسیحیان و حتی اهل تسنن را مهمترین «دیگر»ی در برابر هویت خود تصور می کرد. این دایره گسترده طرد دیگران و غیریت سازی - کسانی را که مانند آنها فکر نمی کردند- را شامل می شد. 
حمایت های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی برخی کشورها از داعش منجربه پیشروی میدانی آنها در برهه هایی از زمان شد .
به اعتقاد برخی کارشناسان برداشت گروه های تکفیری و جریان های افراطی مانند داعش از اسلام حاصل یک نگاه سطحی و در عین حال رادیکال از اسلام و فاقد عقلانیت و هرگونه خردورزی است. در برابر نیز جریان های افراطی غربی در پی تعمیم چنین اعمالی به مسلمانان هستند. این مسئله نشانگر آن است که هر دو جریان در دامن زدن به خشونت به نوعی نقش آفرینی می کنند و دو روی یک سکه را شکل می دهند. 
در حقیقت برندگان اصلی جنایت های داعش گروه ها و جریانات اسلام ستیزی بودند که بهترین راه تخریب اسلام را نشان دادن چهره ای تحریف شده و زشت از اسلام می دانستند ، داعش این رویه خشونت بار را هر روز گسترده تر از قبل مرتکب می شد. 
از این رو جریانات اسلام ستیزی که با پشتوانه و هدایت رژیم صهیونیستی و با سرمایه گذاری های گسترده سعی داشتند تصویری خشن از اسلام و مسلمانان ارایه کنند با اعمال سیاه گروه هایی چون داعش، به تحقق هدف خود نزدیک می شدند. 
اینک گروه تکفیری- تروریستی داعش که خود را شکست ناپذیر می دانست، به پایان راه و سرانجامی ذلت بار رسیده است که توسط نیروهای مقاومت و پاسداران واقعی اسلام رقم خورد .
با این حال به نظر می رسد پس از زدن شاخ و برگ های گروه تروریستی داعش که بخشی از راه مبارزه با این گروه بود، اکنون مهمترین راهکار برای دفع و رفع خطر تروریسم سیاه، مبارزه فکری و به میدان آمدن یکپارچه علما و نخبگان جهان اسلام برای تنویر افکار عمومی نسبت به گروه هایی همچون داعش است که خود را نمادی از اسلام واقعی می دانند. 
از این رو باید نسبت به بازتولید گروه های تروریستی- تکفیری هشیار بود و با آگاهی بخشی یکپارچه در جهان اسلام، خطر چنین گروه هایی را گوشزد کرد تا دیگر شاهد به عرصه آمدن چنین گروه هایی نباشیم. 

پایانِ داعش

49