چه سرنوشتی در انتظار فلسطینی‌هاست؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

چه سرنوشتی در انتظار فلسطینی‌هاست؟

 

با پیروزی احزاب راستگرا به رهبری نتانیاهو در انتخابات کنیست رژیم صهیونیستی انتظار می‌رود که عملیات پاکسازی نژادی و اخراج فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی 1948 اجرایی شود.

نتایج انتخابات کنیست رژیم صهیونیستی که روز سه‌شنبه (20 فروردین 1398) برگزار شد حاکی از آن است که احزاب راستگرا به رهبری بنیامین نتانیاهو در مجموع 65 کرسی از 120 کرسی کنیست را به دست آوردند و ائتلاف آبی سفید به رهبری بنی گاتس در مجموع 55 کرسی کسب کردند. اکنون نتانیاهو می‌تواند برای بار پنجم در سمت خود باقی بماند و با پشتوانه بیشتری در سایه حمایت محور دولت ترامپ و دلارهای سعودی واماراتی بخش‌های دیگری از طرح معامله قرن را اجرا نماید.

هر چند پیش از این اینگونه ادعا می‌شد که ترامپ قصد دارد جزئیات طرح معامله قرن را پس از انتخابات کنیست منتشر کند، اما واقعیت‌های میدانی حاکی از این است که این طرح بدون اینکه اعلام شود عملاً در حال اجراست و بخش‌هایی از این طرح مبنی بر انتقال سفارت امریکا به قدس و شناسایی این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تصویب قانون نژادپرستانه در کنیست مبنی بر یهودی بودن اسراییل اجرا شده است.

این در حالی است که ترامپ با رسمیت دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی بخش دیگری از طرح معامله قرن را اجرا کرد و نتانیاهو هم پیش از انتخابات با مطرح کردن سه اصل خود برای قبول کردن طرح معامله قرن در عمل جزئیات دیگری از این طرح را فاش کرد که تحقق یافته است. حفظ همه شهرک‌های صهیونیست‌نشین، کنترل کامل رژیم صهیونیستی بر کرانۀ باختری، و تقسیم نشدن قدس سه اصل نتانیاهو بود که عملاً راه را بر تشکیل دو دولت بر مبنای قطعنامه‌های شورای امنیت بست و روشن کرد که ترامپ هم حامی تشکیل یک دولت است.

اکنون با پیروزی احزاب راستگرا در انتخابات کنیست باید منتظر پاکسازی نژادی علیه فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی 1948 بود که رژیم جعلی اسراییل در آن تشکیل شده است و در ادامه باید منتظر ماند و مشاهده کرد که آیا مصر و اردن تحت فشارهای امریکا و وسوسۀ دلارهای نفتی عربستان و امارات حاضر خواهند بود مجری بخش‌های دیگر این طرح باشند.

بر اساس این طرح مصر باید بخش‌هایی از صحرای سینا را به نوار غزه ملحق نماید تا دولت فلسطینی در آنجا تشکیل شود و فلسطینی‌های ساکن کرانۀ باختری نیز به بخش کرانۀ شرقی رود اردن منتقل شوند و تحت حاکمیت این کشور قرار گیرند.

به گزارش پایگاه خبری اسپوتنیک عربی، «یسرائیل کاتس» نمایندۀ حزب لیکود در کنیست روز چهارشنبه (21 فروردین 1398) اعلام کرد: «دولت آتی اسرائیل به الحاق کرانۀ باختری به این رژیم مبادرت خواهد کرد.»

نکتۀ تعجب‌آور اینجاست که طرح معامله قرن در حال اجراست و هنوز برخی طرف‌های عربی انتظار دارند که این طرح پس از روشن شدن نتیجه انتخابات کنیست منتشر شود! روزنامۀ «رای الیوم» که از لندن به روز می‌شود روز چهارشنبه در پایگاه اینترنتی خود به نقل از برخی محافل سیاسی در اردن از برگزاری نشست محرمانه در دفتر پادشاهی خبر داد. نشستی که در آن این پیام داده شد که اعلام معامله قرن ممکن است در آیندۀ بسیار نزدیک نباشد!

اکنون سران مصر و اردن تحت فشار آمریکا و با وعده‌های اقتصادی سعودی و اماراتی روبرو هستند تا با این بخش از طرح معامله قرن یعنی فروش بخشی از صحرای سینا و پذیرش فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری موافقت کنند و چه بسا با سفر عبدالفتاح السیسی به امریکا در این باره صحبت شده باشد.

در چنین شرایطی باید دید که مواضع فلسطینی‌ها در کرانۀ باختری و نوار غزه چه خواهد بود آیا در برابر توطئه امریکایی، صهیونیستی و سعودی تحت عنوان معامله قرن سکوت خواهند کرد و به وطن جایگزین تن خواهند داد؟ یا اینکه برای آزادی سرزمین مادری خود فلسطین دست به سلاح خواهند برد؟

منبع تحلیل: خبرگزاری صدا و سیما

چه سرنوشتی در انتظار فلسطینی‌هاست؟

49