گزارش روزنامۀ «رأی‌الیوم» از قدرت فرامنطقه‌ای نیروی دریایی ایران | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

گزارش روزنامۀ «رأی‌الیوم» از قدرت فرامنطقه‌ای نیروی دریایی ایران

 

یک روزنامۀ عربی‌ زبان که از لندن بهروزرسانی می‌شود قصد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای اعزام یک ناوگروه ایران به اقیانوس اطلس را چالشی بزرگ برای آمریکا توصیف کرد.

روزنامۀ فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» در یادداشتی دربارۀ خبر اعزام ناوگروه ایران به اقیانوس اطلس نوشت:

ایران سومین کشور در جهان است که بعد از روسیه و چین به آب‌های منطقه‌ای ایالات متحده نزدیک می‌شود و این یک چالش بزرگ و قابل توجه نظامی است و کارشناسان نظامی را بر آن داشته سؤال‌هایی را مطرح کنند در مورد اینکه آیا ایران نظیر پیشرفتی که در زمینه قدرت موشکی خود داشته، نیروی نظامی خود را هم توسعه داده است؟

طی چند سال گذشته، نیروی دریایی ایران کشتی های آمریکایی را از نزدیک شدن به قلمرو دریایی خود بازداشته است تا جایی که در سپتامبر 2018 (شهریورماه 1397) تلویزیون ایران ویدئوی منتشرنشده‌ای از نزدیک‌شدن قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را به یکی از بزرگ‌ترین رزم‌ناوهای آمریکایی در خلیج فارس منتشر کرد. در این ویدئو تصاویری از رویارویی میان قایق‌های تندرو سپاه با ناو هواپیمابر «تئودور روزولت» به نمایش درآمد و گفته شد که این ویدئو اول فروردین‌ سال 1397 ضبط شده و از طریق آن طرف ایرانی به فرماندۀ ناو هشدار داد برای جلوگیری از هر جنگی احتیاط کند.

در یک شگفتی نظامی، نیروی دریایی ایران روز جمعه (14 دی 1397) اعلام کرد در ماه مارس (اسفند 1397) چند کشتی جنگی به اقیانوس اطلس اعزام خواهد کرد تا هفته‌ها در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای ایالات متحده مستقر شوند. طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، یک ناوشکن پیشرفته با سیستم‌های جنگی نظامی و سیستم‌های سایبری به این منطقه اعزام خواهد شد.

امیر دریادار «تورج حسنی مقدم»، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با بیان اینکه برای این سفر، ناوگروه ایرانی کرۀ زمین را دور می‌زند، بیان کرد: «یکی از اعضای ناوگروه ایرانی ناوشکن بالگردبر سهند خواهد بود که به عنوان پیشرفته‌ترین ناوشکن غرب آسیا، معرفی شده است.»

اعزام ناوگروه ایران به نزدیکی آب‌های منطقه‌ای آمریکا اگر انجام شود چالش واقعی از سوی ایران خواهد بود و ایران سومین کشور ضد ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم خواهد شد که پس از روسیه و سپس چین  یک کشتی نظامی به نزدیکی آب‌های امریکا اعزام می‌کند. چالش ایران برای آمریکا این است که برای مدت طولانی و در یک منطقۀ حساس در دریاهای آزاد بدون وابستگی به یک بندر پشتیبانی لجستیک خواهد ماند؛ صرف نظر از اینکه امکان لنگر انداختن در ونزوئلا را دارد.

ایران معمولاً برنامه‌های نظامی را که از آن خبر می‌دهد عملی می‌کند، از همین رو کارشناسان، اظهارات فرماندهان تهران را تأیید می‌کنند، اما درباره قدرت واقعی نیروی دریایی ارتش ایران جای بحث است، ایران پیشرفت صنعت موشکی خود را نشان داده و یک واقعیت نظامی جدید بر غرب آسیا تحمیل کرده است، از جمله اینکه از طریق حزب‌الله لبنان جلوی سرکشی رژیم صهیونیستی را گرفته به گونه‌ای که این رژیم اشغالگر از زمان جنگ ژوئن 2006 (تیرماه 1385) دیگر جرأت حمله به لبنان را پیدا نکرده است و اعتقاد بر این است که ایران در حال حاضر نیرویی دریایی فراتر از دریای مدیترانه را توسعه داده است.

ناوشکن ایرانی دائماً زیر نظر نیروی دریایی ایالات متحده خواهد بود و نیروی دریایی ایالات متحده می‌تواند به تقابل با ناوشکن ایرانی در دریاهای آزاد برود، اما پنتاگون از واکنش ایران علیه پایگاه‌های نظامی ایالات متحده و کشتی‌های جنگی مستقر در کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس و آب‌های آن هراس دارد،  سناریویی که به طور جدی مطرح است.

واشینگتن چندین بار ایران را به جنگ تهدید کرده است و ایران هم نیروهای نظامی آمریکا را بارها تحریک کرده است، اما پنتاگون احتیاط پیشه کرده است. کاخ سفید، از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی که تصمیمات ناگهانی او شناخته شده است، از تهدید مستقیم ایران اجتناب کرده‌اند.

منبع گزارش: شبکۀ الکوثر فارسی

گزارش روزنامۀ «رأی‌الیوم» از قدرت فرامنطقه‌ای نیروی دریایی ایران

49