12 توصیۀ اندیشکدۀ آمریکایی به ترامپ برای محدودسازی ایران | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

12 توصیۀ اندیشکدۀ آمریکایی به ترامپ برای محدودسازی ایران

 

در توصیۀ اندیشکدۀ مطالعات امنیتی «آمریکای نو» آمده است: کاخ سفید و وزارت خارجه نباید صرفاً بر رویکرد «تهاجمی» تأکید کنند. این کافی نیست، بلکه باید راهبردی «هوشمندانه، عملگرایانه و صبورانه» اتخاذ کرد.

اندیشکدۀ مطالعات امنیتی «آمریکای نو» در راستای اتخاذ سیاست محدودساز با هدف مهار جمهوری اسلامی ایران آورده است که برای سیاست‌گذاری مناسب علیه ایران، باید برخورد سیاست‌های مختلف ایالات متحده و اولویت‌های گوناگون آن را با یکدیگر در حوزه‌های تحریم، مقابله با ترویسم، مقابله با اشاعۀ هسته‌ای و مانند آن مدیریت کرد.

به نظر تحلیلگران مرکز «آمریکای نو»، واشینگتن به دنبال یک تغییر بنیادین در سیاست‌های ایران است، سیاست‌هایی که تهران برای دهه‌ها خود را به آن صورت شناسانده است. واشینگتن نه فقط خروج از برجام، بلکه تلاش‌های دیپلماتیک، قضایی، اطلاعاتی و مانند آن را در مسائل مختلفی شامل برنامۀ موشکی، حمایت از تروریسم، نفوذ منطقه‌ای و حقوق بشر به کار گرفته تا به هدف خود برسد.

نویسندگان این گزارش گفته‌اند رفتار ایالات متحده نشان می‌دهد تغییر رژیم در ایران را مطلوب می‌داند. یکی از نشانه‌های آن، تنظیم ۱۲ پیش‌شرط برای تهران بود که ماه می 2018 (اردیبهشت‌ماه 97) از سوی پمپئو اعلام شد. اما به نظر آن‌ها، هم اینگونه هدف‌گذاری اشتباه است و هم اینگونه تدوین پیش‌شرط‌. کاخ سفید و وزارت خارجه نباید صرفاً بر رویکرد «تهاجمی» تأکید کنند. این کافی نیست، بلکه باید راهبردی «هوشمندانه، عملگرایانه و صبورانه» اتخاذ کرد.

برای تدوین سیاست‌های مناسب جهت مهار برنامۀ هسته‌ای و موشکی ایران و رفتارهای بی‌ثبات‌ساز آن، باید علاوه بر تکیه بر توانمندی‌های آمریکا، محدودیت‌های آن از جمله محدودیت در نفوذ و (در برخی موارد) ارادۀ سیاسی را نیز پذیرفت.

تحلیل‌گران مرکز «آمریکای نو» اضافه می‌کنند برای سیاست‌گذاری مناسب علیه ایران، باید برخورد سیاست‌های مختلف ایالات متحده و اولویت‌های گوناگون آن را با یکدیگر در حوزه‌های تحریم، مقابله با ترویسم، مقابله با اشاعۀ هسته‌ای و مانند آن مدیریت کرد. این مرکز در ادامه 12 توصیۀ راهبردی را برای مهار ایران مطرح می‌کند:

 1. کاخ سفید باید شفاف‌سازی کند که راهبردش در قبال ایران، تغییر رژیم نیست؛ بلکه یک معامله بزرگ است. در این مسیر باید پاداش‌های بیشتری برای ایران در نظر گرفته شود تا به معامله راضی شود.
 2. کانال‌های ارتباطی با ایران را در هنگام پیگیری مذاکرات در سطوح عالی باز نگه دارد.
 3. زمینه و شرایط محیطی را فراهم کند که ایران همچنان به محدودیت‌های هسته‌ای و اهرم‌های مرتبط با شفافیت در برجام پایبند بماند.
 4. یک سری گزینه‌های منضبط‌شده و باقاعده برای مهار آن دسته از فعالیت‌های هسته‌ای ایران که اهمیتش بیشتر است در نظر گرفته شود تا به تدریج، زمینۀ اولیه برای یافتن یک راه‌حل بلندمدت برای چالش هسته‌ای ایران به دست آید.
 5. به دنبال محدودیت‌های واقع‌بینانه بر برنامۀ موشکی ایران باشند و تلاششان را بر جلوگیری از اشاعۀ این توانمندی از ایران به کشورهای دیگر متمرکز کنند.
 6. از سیاست‌های مختلف به‌ویژه تحریم برای بیشینه‌سازی فشار بر ایران از طریق برجسته‌سازی فعالیت‌های غیرقانونیِ غیرهسته‌ای ایران بهره بگیرند.
 7. تأثیرات منفی تحریم‌های یک‌جانبۀ ایالت متحده بر اقتصاد آمریکا را تا حد ممکن کاهش داده و به فکر ایجاد و حفظ یک پایۀ اساسی و بلندمدت برای تحریم ایران باشید.
 8. برای مقابله با جنگ نامنظم ایران (مثلاً در خلیج فارس)، همکاری بیشتر و نزدیکتری با شرکای عرب داشته باشید.
 9. پیشگیری از ظهور مجدد داعش باید اولویت اصلی در برنامه‌ریزی خروج نیروها از سوریه باشد، اما محدود کردن دستاورهای ایران در سوریه نیز تا حد ممکن باید در دستور کار قرار گیرد.
 10. نیازمند یک راهبرد صبورانه در لبنان هستیم، بدین صورت که با ایجاد جایگزین‌های پایدار برای حزب‌الله، آرام‌آرام از نفوذ آن کاسته شود.
 11. تعهد بلندمدت و روشنِ خود را در مورد آیندۀ عراق نشان دهید.
 12. به سعودی‌ها در مورد جنگ یمن یک گزینۀ شفاف ارائه کنید: یا اجازه دهند ایالات متحده بیش از پیش در مدیریتِ کار وارد شده و تغییری بنیادی در روش جنگ صورت دهد، یا دیگر از حمایت آمریکا در این جنگ خبری نخواهد بود.

منبع تحلیل: خبرگزاری فارس

بنیاد «آمریکا نو» یک اندیشگاه و انستیتوی غیرانتفاعی سیاست عمومی است، که دارای دو دفتر در واشینگتن و نیویورک می‌باشد. این بنیاد در ۱۹۹۹ به دست تد هوالستد، شرل شوئینینگر، مایکل لیند و والتر راسل مید بنیان نهاده شد.

Big for big trade

12 توصیۀ اندیشکدۀ آمریکایی به ترامپ برای محدودسازی ایران

49